تجارتتکنولوژیدسته‌بندی نشده
موضوعات داغ

چرم طبیعی در صنعت خودرو سازی

شاید برای همگان روشن نباشد که صنعت چرم طبیعی چه زمانی و در چه شرایطی وارد صنعت خودرو سازی شد.تقریبا 85 سال پیش شرکت اتومبیل سازی فورد.و در شرایطی که برای رقابت در بازار خودرو سازی آن دوران برگ برنده ای در رست داشته باشد.در یک اقدام که بیشتر جنبه بازاریابی و جذب مشتری را داشت.اقدام به استفاده ار چرم طبیعی در صندلی های خودروهای خود کرد.این اقدام در اذهان عمومی بیشتر یادآور صندلی کالسک های اشرافی که با چرم پوشانده شده بودند.و ذهن مشتریان این حس را به وجود میاورد که در خرید یک وسیله اشرافی با قیمت مناسب هستند.و حس اشرافی بودن و ثروتمند بودن را در وجود آنها برانگیخته می کرد.و با این اقدام فورد اکثر خودرو سازی ها هم شروع به استفاده از چرم طبیعی در محصولات  خود کردند.تا اینکه شرکت های سازنده اتومبیل تصمیم گرفتن تولید خود را افزایش دهند.در نتیجه باید قیمت تمام شده خودروها را پائین می آوردند.به همین دلیل استفاده از چرم طبیعی در اکثریت محصولات خودرو سازها حذف شد.

چرم طبیعی در خودرو سازی

بعد از گذشت یک دوره و تا زمانی که احترام به مشتری و خواسته هایش دوباره  اهمیت پیدا کرد.خودروسازان برای جلب مشتری و افزایش رضایت مندی آنها.استفاده از چرم و چوب را در  خودروها ازسر گرفتند.

استفاده از چرم طبیعی در اتومبیل چه مزیت های را دارد

چرم طبیعی در خودرو سازی
چرم طبیعی در خودرو سازی

ابتدا اینکه استفاده از پارچه و اسفنج در صندلی خودرو .گرمای  بدن را نگه می دارد.ولی در مقابل استفاده از چرم طبیعی این مزیت را دارد که با دمای بدن همسان می شود. و این امر باعث تنفس پوست بدن شده و پوست خنک می شود.

این جزء ویژگی های چرم  نسبت به مواد مصنوعی می باشد.در واقع مواد طبیعی این ویژگی را دارند.چرم طبیعی در زمستان گرم است و در تابستان خنک است.اگر در زمستان روی چرم طبیعی نشسته باشید شاید در ایتدا کمی احساس سرما کنید.اما بعد از گذشت چند دقیقه با بدن شما هم دما می شود.

چرم طبیعی در خودرو سازی
چرم طبیعی در خودرو سازی

همچنین چرم طبیعی باعث می شود.که بدن در اتونبیل کمتر عرق کند.به اصطلاح چون خود چرم تنفس میکند.  یک ذهنیت اشتباه وجود دارد که وقتی صحبت از چرم به میان می آید.مردم فکر میکنند که گرم است.و برای صندلی خودرو مشکل ساز است.در صورتی که چرم طبیعی عرق نمی کند.و نسبت به چرم مصنوعی و پارچه عمر و دوام بیشتری دارد.که این امر استفاده از آن را درون خودرو بسیار مناسب می سازد. ضمن اینکه راحت تر و زیبا تر و همچنین لاکچری تر نیز می باشد.در کل چرم طبیعی یک کالای لوکس به حساب می آید.

ورود چرم طبیعی به صنعت خودرو سازی ایران

چرم طبیعی در خودرو سازی
چرم طبیعی در خودرو سازی

در سال 1356 برای اولین بار .صنعت خودرو سازی ایران برای رقابت با سایر خودرو سازی ها و برای برداشتن گامی در جهت جهانی شدن صنعت خودرو.برای اولین بار از چرم طبیعی در صندلی هلی 200 دستگاه از کادیلاک های تولید شده در داخل کشور استفاده شد.و این امر با بروز انقلاب ایران و سقوط نظام شاهنشاهی و سپس بروز جنگ.و به پیامد آن برروز مشکلات کلان اقتصادی برای کشور و جامعه.از چرم طبیعی برای حدود دو دهه پس از آن در صنعت خودرو سازی استفاده نشد.و در این دو دهه هیج یک از خودرو های ساخت داخل با چرم طبیعی مزین نشده بودن.اما در اواخر دهه 70 شمسی و اوایل دهه 80 برای مدت کوتاهی در صنعت خودرو ایران باز هم استفاده از چرم طبیعی از سر گرفته شد.البته توسط چندشرکت خصوصی و خارج از تولید کنندگان بزرگ خودرو سازی ایران.

چرم طبیعی در خودرو سازی
چرم طبیعی در خودرو سازی

متاسفانه هیچ توجه درخور و شایسته ای به صنعت چرم سازی دز صنایع خودرو سازی ایران نمی سود.و نسل جدید چرم سازان ایران هم چندان اعتقادی به خودرو سازی ایران ندارند.

جای خالی چرم طبیعی در صنعت خودرو سازی ایران

چرم طبیعی در خودرو سازی

جای چرم طبیعی به شدت در صنعت خودرو سازی ایران خالی است.با توجه به اینکه در تمام دنیا خودرو سازان از صنعت جرم طبیعی در محصولاتشان بیشترین بهره را می برند.اما متاسفانه در ایران به علت بالا بودن قیمت  محصولات خودرو سازان . صندلی چرم جزء آپشن های سفارشی محسوب می شود.

با گذشت بیش از 8 دهه از ورود صنعت چرم به خودرو سازی دنیا.هنوز در صنعت خودرو سازی ایران جای خالی این صنعت کاملا خالی است.و این در حالی است که استفاده از چرم طبیعی در خودرو سازی دارای پتانسیل های فراوانی است.و میتواند با ایجاد زمینه رشد بازار خودرو به بهبود این صنعت نیز کمک کند.

چرم طبیعی در خودرو سازی
چرم طبیعی در خودرو سازی

امروزه مردم حاضرندبرای محصولات و خدمات بهتر پول بیشتری هم پرداخت کنند.و برای  محصول خوب ارزش قائلند.و این مسئله خود گویای یک نوع نیاز در یک بازار خاص می باشد.واین بازار خاص نیز دارای یک جامعه هدف خاص هم می باشد.که در صورت استفاده بهینه و با مدیریت خوب و سرمایه گذاری مناسب در این حوزه.می توانیم شاهد خلق ارزش در صنعت خودرو سازی داخل برای صنعت چرم باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز کاربران: 4.38 ( 2 رای)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا